Ακόμη… “ζυμώνεται”!

Δίχως να πιάσει σε κανένα σημείο του αγώνα υψηλά standards απόδοσης, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με σκορ 68-60 στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης μεταξύ των δύο ομάδων.

-

Δίχως να πιάσει σε κανένα σημείο του αγώνα υψηλά standards απόδοσης, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με σκορ 68-60 στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης μεταξύ των δύο ομάδων. Ευχάριστη έκπληξη ο Καλαϊτζάκης για τους “πράσινους”, οι οποίοι συνολικά παρουσιάστηκαν ασταθείς σε άμυνα κι επίθεση.

? Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Ντέντμον, Καλαϊτζάκης, Βουγιούκας, Λοτζέσκι
ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Κατσίβελης, Κλάιμπερν, Χάντερ, Κριάπα, Χίγκινς

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 29-45, 44-57, 60-68

? Το παιχνίδι

Ρίχνοντας στο παρκέ τον Καλαϊτζάκη από την αρχή, ο Πασκουάλ είδε τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να επιτεθεί με ορισμένους αυτοματισμούς, με τον νεαρό γκαρντ να πετυχαίνει τρίποντο υπό την πίεση του χρονομέτρου, ενώ είχε προηγηθεί εύστοχη προσπάθεια 2 πόντων του Λοτζέσκι, αλλά και του Χριάπα (5-2, 2′). Στη συνέχεια, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς χάρη σε δίποντο του Κλάιμπερν, με τον Ισπανό τεχνικό των “πράσινων” να καλεί τάιμ άουτ στο 5′, βλέποντας τους Ρώσους στο +4 (7-11, 5′). Ωστόσο, τίποτα δεν έδειχνε να διορθώνεται για το “Τριφύλλι”, καθώς ο Χριάπα με προσωπικό… κρεσέντο (τρίποντο και δίποντο), έβαλε την ομάδα του μπροστά με διψήφια διαφορά (7-17, 7′). Οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να αντιδράσουν ουσιαστικά μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε προπορευόμενη την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με σκορ 19-25, χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Ρίβερς, και το “Τριφύλλι” να παρουσιάζει προβλήματα σε άμυνα κι επίθεση.

Περίπου 2 λεπτά χρειάστηκε να περάσουν στο 2ο δεκάλεπτο, μέχρι μια εκ των δύο ομάδων να βρουν στόχο, με τον Όγκαστ να πετυχαίνει ωραίο lay up για to 21-25, προτού οι Χίγκινς και Χάινς απαντήσουν (21-31, 13′), εκτοξεύοντας τη διαφορά ξανά στο +10. Τα λάθη σε άμυνα κι επίθεση από πλευράς γηπεδούχων συνεχίστηκαν, με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας να τα εκμεταλλευτεί ιδανικά, κάνοντας το 23-35 στο 15′ με τρίποντο του Αστράπκοβιτς από τη γωνία κι έπειτα το 23-38 με γκολ-φάουλ του Χάινς. Τα πράγματα δεν παρουσίασαν βελτίωση, με του “πράσινους” να τα… “θαλασσώνουν” και τους Ρώσους να προηγούνται πια με +19 (23-42, 17′) έπειτα από αλλεπάλληλα καλάθια των Χίγκινς και Χάντερ, αναγκάζοντας έτσι τον Πασκουάλ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Στα δύο εναπομείναντα λεπτά για τη λήξη του 1ου ημιχρόνου, οι νταμπλούχοι Ελλάδος προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως μετά το τάιμ άουτ από πλευράς Ιτούδη, οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν σε θέση οδηγού με σκορ 29-45.

Απόκτησε το διαχρονικό t-shirt του Δημήτρη Διαμαντίδη αποκλειστικά από το PAO SHOP!

Με δίποντο του Βεστερμάν και τρίποντο του Ντένμον ξεκίνησε το 3ο δεκάλεπτο, ωστόσο έκτοτε χρειάστηκε να διανύσουμε περίπου 2.5 λεπτά… “ανομβρίας”, ώστε ο Χάινς να κερδίσει το φάουλ, ευστοχώντας και στις 2 βολές (32-49, 24′). Ο Γκιστ στην επόμενη φάση απάντησε με τρίποντο, προκαλώντας το τάιμ άουτ από πλευράς Ιτούδη, ο οποίος είδε το “Τριφύλλι” πιο ορεξάτο στο παρκέ σε σχέση με το 1ο ημίχρονο. Η διαφορά μειώθηκε ακόμη περισσότερο έπειτα από το σουτ τριών πόντων του Ρίβερς από την κορυφή (38-50, 25′), με τον Παναθηναϊκό να δείχνει σημάδια ζωής στο ματς, ενώ ο… “θρασύς” Καλαϊτζάκης με νέο τρίποντο έκανε το 41-51 στο 27′. Ωστόσο, παρότι η διαφορά θα μπορούσε να “ψαλιδιστεί” ακόμη περισσότερο, ορισμένα απερίσκεπτα λάθη και στις δύο πλευρές του αγωνιστικού χώρου οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στο 4ο δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ με 44-57, εμφανίζοντας όμως συνολικά βελτίωση στην εικόνα του.

Παρότι η εμφάνιση των “πράσινων” είχε αφήσει υποσχέσεις… ανατροπής, οι παίκτες του Πασκουάλ μπήκαν νωθρά  στο 4ο δεκάλεπτο, επιτρέποντας έτσι στους φιλοξενούμενους να βρεθούν στο +14 (49-63, 33′), έχοντας ως κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους τον Χάινς κάτω από το καλάθι. Με δεδομένη τη δυσλειτουργία του Παναθηναϊκού στο επιθετικό κομμάτι, αλλά και τις κάκιστες περιστροφές στην άμυνα, οι Ρώσοι δεν δυσκολεύτηκαν να οδηγήσουν τους γηπεδούχους σε “σκοτωμένες” επιθέσεις, τη στιγμή που ο Αμερικανός σέντερ συνέχιζε να “πληγώνει” το “πράσινο” καλάθι για το 49-67 στο 35′. Τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 4-0, το “Τριφύλλι” προσπάθησε να βρει ξανά σφυγμό έπειτα από τρίποντο και 2 εύστοχες βολές του Ντένμον, αλλά και τρίποντο του Σίνγκλετον (58-68, 39′), αλλά πλέον ο χρόνος δεν ήταν αρκετός ώστε ο Παναθηναϊκός να επιστρέψει ξανά με αξιώσεις στο ματς. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, ο Γκιστ με κάρφωμα επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν στο -8 με 60-68, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 4, Ρίβερς 15, Μποχωρίδης 2, Ντένμον 8, Γκιστ 10, Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης 9, Γκάμπριελ 1, Όγκαστ 6, Λοτζέσκι 5, Παπαντωνίου, Μήτογλου
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Γαβρίλοφ 4, Κατσίβελης 4, Βεστερμάν 12, Μαλέικο, Κορόμπκοφ 1, Λοπάτιν, Κλάιμπερν 7, Χίγκινς 9, Αστράπκοβιτς 5, Χριάπα 7, Βοστρικόι, Χάινς 17, Χάντερ 2, Μάκλεφ