Έτσι… «γλεντάει» ο «Εξάστερος»!

-

Για μια ακόμη φορά το καθεστώς του ΟΑΚΑ μίλησε! Ο Παναθηναϊκός (ρεκόρ 4-2), που δεν ήταν καλός στο 1ο ημίχρονο, τα έφερε όλα “τούμπα” στην επανάληψη και πάτησε με εμφατικό τρόπο τον Ολυμπιακό με σκορ 93-80 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Euroleague. Εκπλητική η εικόνα από Καλάθη, καταλυτικός στην ανατροπή ο Αντετοκούνμπο.

Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Τόμας, Λάσμε
Ολυμπιακός: Σπανούλης, Τίμα, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-48, 67-62, 93-80

Το παιχνίδι

Με “καυτό” τον Καλάθη ξεκίνησε το ντέρμπι των δύο “αιωνίων” στο ΟΑΚΑ, ο οποίος κατάφερε να σημειώσει 5 πόντους μέσα σε 2 λεπτά, δίχως όμως αυτό είναι αρκετό για να αφήσει πίσω στο σκορ τον Ολυμπιακό, αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν “χέρι-χέρι” (12-12, 5′). Μέχρι εκείνο το σημείο, ο Πρίντεζης φάνηκε να έχει το πλεονέκτημα στο ματσάρισμα με τον Τόμας επιθετικά, ενώ ο Τίμα έδειχνε “ζεστός” από το τρίποντο, μετρώντας 2/2 για τους “ερυθρόλευκους”. Ωστόσο, λίγο αργότερα οι “πράσινοι” ευτύχησαν να φτάσουν στο +5 έχοντας την πολύτιμη συνεισφορά του Λάνγκφορντ, ο οποίος με τρίποντο έκανε το 19-14 στο 8′, με την ομάδα του Μπλατ όμως να επιμένει και να εκμεταλλεύεται τα εν θερμώ λάθη των γηπεδούχων για να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ, κάνοντας την ανατροπή (21-23).

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το… αριστερό για το “Τριφύλλι”, καθώς ο Ολυμπιακός έβρισκε συνεχώς λύσεις κάτω από το καλάθι των γηπεδούχων φτάνοντας στο +3 (24-27, 12′). Σε εκείνο το χρονικό σημείο αποφάσισε να αναλάβει δράση ο Λεκαβίτσιους, ο οποίος με 5 προσωπικούς πόντους ισοφάρισε δύο φορές για τον Παναθηναϊκό με δίποντο και τρίποντο (27-27 και 29-29), όμως ο Τίμα συνέχισε να πυροβολεί ακατάπαυστα από τα 6.75 μ. πετυχαίνοντας ακόμη 2 τρίποντα (33-37, 16′), φτάνοντας το… 4/4. Η συνέχεια ήταν ακόμη χειρότερη για τον “Εξάστερο”, αφού οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 2-7 για να εκτοξεύσουν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της μέχρι εκείνη τη στιγμή (35-44, 18′), με τον Πασκουάλ να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ, όντας εμφανώς προβληματισμένος με τα όσα έβλεπε στο παρκέ. Στην εκπνοή του 1ου ημιχρόνου, ο Καλάθης επιχείρησε να βγει μπροστά σημειώνοντας τρίποντο για το 41-46, όμως έπειτα από μια ολιγωρία της “πράσινης” άμυνας στο αμυντικό ριμπάουντ στα 4″ επέφερε το 41-48 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Παναθηναϊκός κουβάλησε μαζί του στο 2ο ημίχρονο την αδυναμία στο αμυντικό ριμπάουντ και στην περιφερειακή άμυνα, με τον Τίμα να κάνει το 5/5 από το τρίποντο (45-51, 22′) και τον Τόμας ωστόσο να επαναφέρει τον Παναθηναϊκό στο -4 (47-51, 23′), δίνοντας έτσι ύστερα τη δυνατότητα στον Λοτζέσκι να μειώσει ακόμη περισσότερο από τη γραμμή των βολών στο -2 (49-51, 24′). Η εικόνα των γηπεδούχων βελτιωνόταν όσο περνούσε η ώρα. Η άμυνα “έσφιξε” περισσότερο, ενώ η επιθετικές επιλογές ήταν ορθότερες, με αποτέλεσμα ο “Εξάστερος” να φέρνει τα πάνω-κάτω στο ματς. Μεγάλος πρωταγωνιστής των “πράσινων” στην 3η περίοδο αναμφίβολα ο Αντετοκούνμπο, ο οποίος με ένα προσωπικό ξέσπασμα έκανε “σμπαράλια” την “ερυθρόλευκη” άμυνα και έστειλε – παρέα με τον Τόμας που πέτυχε τρίποντο – τον Παναθηναϊκό στο 67-57, με το ΟΑΚΑ να παίρνει “φωτιά”. Αξίζει να σημειωθεί πως μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο ο Θανάσης μετρούσε 12 πόντους με 5/5 δίποντα. Πάντως, λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου οι παίκτες του Πασκουάλ έχασαν τη συγκέντρωσή τους και επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να τρέξει ένα σερί 5-0 για το 67-62.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αυτό που θα έκρινε τον νικητή, με βάση την εξέλιξη του σκορ και του παιχνιδιού, με τις ισορροπίες να είναι εξαιρετικά λεπτές. Οι «πράσινοι» στα πρώτα τριάμισι λεπτά διατηρούσαν μία διαφορά της τάξης των 5-6 πόντων (74-69), με τον Πασκουάλ να έχει επιλέξει δίδυμο στα γκαρντ τους Καλάθη και “Λέκα”. Μάλιστα, ενώ το προαναφερθέν σκηνικό συνέχιζε να διατηρείται και στη συνέχεια, ο Λιθουανός γκαρντ αποφάσισε να αλλάξει τα δεδομένα, καθώς με νέο τρίποντο έστειλε το “Τριφύλλι” στο +9 (81-72, 36′), γεμίζοντας με αυτοπεποίθηση τους συμπαίκτες του ενόψει των τελευταίων κρισιμότατων 4 λεπτών του ντέρμπι. Ο κόσμος του Παναθηναϊκού είχε σηκωθεί κυριολεκτικά στο πόδι, ενώ παράλληλα οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν βρει εξαιρετικό ρυθμό σε άμυνα κι επίθεση, με αυτούς του Μπλατ να φαίνεται να τα έχουν χαμένα. Δύο λεπτά πριν τη λήξη ο Σπανούλης αποβλήθηκε από το ματς με 5 φάουλ κι από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα δεν υπήρχε γυρισμός για τους Πειραιώτες, οι οποίοι παραδόθηκαν στις αγριεμένες ορέξεις των “πράσινων”. Με αυτόν τον τρόπο, ο “Εξάστερος” έφτασε στη νίκη με σκορ 93-80, δίνοντας μάλιστα διψήφιες διαστάσεις στο “πράσινο” θρίαμβο.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης

Μπορεί ο Θανάσης Αντετοκούνμπο να ήταν αυτός που βοήθησε τα μέγιστα ώστε ο Παναθηναϊκός να κάνει την ανατροπή στο 3ο δεκάλεπτο, ωστόσο η ευκαιρία αυτή δεν θα του δινόταν αν δεν υπήρχε ο ιθύνων νους του “Τριφυλλιού”, Νικ Καλάθης. Ο αρχηγός των “πράσινων” δεν εκβίασε προσπάθειες, έκανε ένα αρκετά ώριμο ματς και έπαιξε υποδειγματική άμυνα.