«Έσβησε» τον… Φάρο!

Σαρωτικός ήταν ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Γυμναστικό Λάρισας Φάρο στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League, διασύροντας την θεσσαλική ομάδα με σκορ 52-89. Θετική εμφάνιση από Παππά και Ντένμον, καλός και ο Λοτζέσκι.

-

? Οι αρχικές πεντάδες

ΓΣΛ Φάρος: Ουέαρ, Ντρέιπερ, Μουράτος, Σάφτενααρ, Γκάλοουεϊ
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Ντένμον, Λοτζέσκι, Σίνγκλετον, Βουγιούκας

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 25-45, 36-73, 52-89

? Το παιχνίδι

Ενάμιση λεπτό χρειάστηκε να σπαταληθεί μέχρις ότου να επιτευχθεί το πρώτο καλάθι στην αναμέτρηση, με τον Λοτζέσκι να ανοίγει το σκορ με τρίποντο, ενώ είχαν προηγηθεί άστοχες προσπάθειες από Καλάθη και Ντένμον. Η αστοχία των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, καθώς χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως μετά από 4 λεπτά παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός βρισκόταν μπροστά με 2-5. Με τους Λοτζέσκι και Ντένμον, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να ξεφύγουν, όμως δεν μπόρεσαν να τα καταφέρουν, με αποτέλεσμα το 1ο δεκάλεπτο να κριθεί ξεκάθαρα φτωχό από άποψη ποιότητας, καθώς ολοκληρώθηκε με το «Τριφύλλι» να προηγείται μόλις με 11-13.

Οι παίκτες του Πασκουάλ δεν φάνηκε να βελτιώνουν την εικόνα τους στο παρκέ ούτε στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου, επιτρέποντας έτσι στον ΓΣΛ Φάρο να φέρει το ματς στα ίσια χάρη σε καλάθια των Παπαντωνίου και Διαμαντάκου, με τον πρώτο να αποτελεί «πονοκέφαλο» για τους φιλοξενούμενους (15-15, 12′). Ωστόσο, δίχως να χρειαστεί τάιμ άουτ, οι «πράσινοι» ξύπνησαν και έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 9-0 με… δράστες τους Λεκαβίτσιους, Παππά και Γκιστ για το 15-24 στο 13′. Δύο λεπτά αργότερα, παρότι οι γηπεδούχοι θέλησαν να επιστρέψουν, μειώνοντας προσωρινά σε 20-26, ο «Εξάστερος» έστειλε τη διαφορά του σκορ στο +11 για πρώτη φορά στο ματς (20-31, 16′) χάρη σε τρίποντο του Παππά και θεαματικό κάρφωμα του Αντετοκούνμπο. Πλέον, ήταν εμφανές ότι ο Παναθηναϊκός είχε ξεκινήσει να αγωνίζεται στο παρκέ σε… άλλη ταχύτητα, με αποτέλεσμα να μην αργήσει να φτάσει στο +20 στην εκπνοή του 1ου ημιχρόνου μετά από τρίποντο του Ντένμον (25-45).

? Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Με τρίποντο του Καλάθη ξεκίνησε το 3ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να μη δείχνει διαθέσεις χαλαρότητας, ενώ ο Βουγιούκας με εξαιρετική κίνηση εκτός ισορροπίας, αλλά και ο Λοτζέσκι με νέο σουτ τριών πόντων, έδωσαν προβάδισμα 26 πόντων στο «Τριφύλλι» για πρώτη φορά στο ματς (27-53, 23′). Το επιθετικό κρεσέντο των φιλοξενούμενων δεν κόπασε ούτε αργότερα, με τον Σίνγκλετον να ευστοχεί απλό την περιφέρεια και τον «Εξάστερο» να φτάνει σε νταμπλ σκορ (29-58, 25′) σε πρώτη φάση, καθώς σε δεύτερη φάση η διαφορά έλαβε διαστάσεις θριάμβου, με το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται βρίσκοντας τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού στο +37 (36-73).

Το παιχνίδι στο 4ο δεκάλεπτο απέκτησε πολύ γρήγορο ρυθμό, καθώς το άγχος είχε κάνει… περίπατο και από τις δύο πλευρές, αφού αφενός στον Παναθηναϊκό γνώριζαν πως μόνο με θαύμα θα έχαναν το παιχνίδι, ενώ αφετέρου οι γηπεδούχοι είχαν αποδεχθεί ότι η κόρνα της λήξης θα τους βρει ηττημένους. Η ομάδα του Σκουρτόπουλου πρόσφερε ορισμένες θεαματικές φάσεις, με πρωταγωνιστή τον Μούρατο, που σημείωσε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο με «κρεμασμένο» τον Λεκαβίτσιους επάνω του, και από την άλλη πλευρά, ο Αντετοκούνμπο αποτέλεσε φόβο και τρόμο και στις δύο πλευρές του γηπέδου, πραγματοποιώντας θεαματικά καρφώματα και τάπες. Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού δεν άλλαξε τίποτα το ουσιαστικό στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με το εμφατικό 52-89 και πλέον να στρέφει το βλέμμα του στην εβδομάδα της διπλής αγωνιστικής της Euroleague.