“Πράσινη”… ηδονή στη Λεωφόρο!

Όντας καλύτερος και πιο παθιασμένος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Παναθηναϊκός υπέταξε τον Ολυμπιακό στην “καυτή” Λεωφόρο με σκορ 1-0 για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος, χάρη σε γκολ του Λούκας Βιγιαφάνιες στο 57ο λεπτό του αγώνα.

-

⚽ Η ενδεκάδα

Ο Βλαχοδήμος αναμένεται βρέθηκε κάτω από τα δοκάρια, οι Μολέντο και Κολοβέτσιος στο κέντρο της άμυνας, ο Κουλιμπαλί στο δεξιό και ο Χουλτ στο αριστερό άκρο, ενώ παράλληλα οι Σιλά και Κουρμπέλης σύνθεσαν το δίδυμο των αμυντικών χαφ. Ακόμη, ο Χίλιεμαρκ πήρε θέση μεσοεπιθετικού, ο Βιγιαφάνιες κάλυψε τη δεξιά πτέρυγα της μεσαίας γραμμής και ο Λουντ την αριστερή, με τον Μολίνς να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.

Image may contain: 11 people, text

⚽ Το παιχνίδι

Δυναμικά από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Παναθηναϊκός, παίρνοντας από νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ντέρμπι. Μάλιστα, μόλις στο 3ο λεπτό ο Χίλιεμαρκ είχε μια σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μολίνς άφησε τη μπάλα να περάσει, με τον Σουηδό να γίνεται αποδέκτης της εντός μεγάλης περιοχής, αστοχώντας από πλεονεκτική θέση. Οι “πράσινοι” δεν άργησαν να απειλήσουν ξανά την εστία των φιλοξενούμενων, με την κεφαλιά του Σιλά να φεύγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Η καθολική υπεροχή του “Τριφυλλιού” στον αγωνιστικό χώρο μετουσιώθηκε στη συνέχεια σε αρκετές τελικές προσπάθειες, με τους παίκτες του Ουζουνίδη να προσπαθούν να πετύχουν το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Ολυμπιακός χρειάστηκε περίπου 32 λεπτά αγώνα για να σημειώσει την πρώτη του τελική προσπάθεια, ενώ στο 14ο λεπτό οι “πράσινοι” διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όταν η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στο χέρι του Ανδρούτσου εντός μεγάλη περιοχής, χωρίς όμως να δοθεί το οτιδήποτε από τον διαιτητή Παπαπέτρου.

Στο 27ο λεπτό η σέντρα – σουτ του Χίλιεμαρκ πέρασε λίγο άουτ, με τον Μολέντο να μην προλαβαίνει για κλάσματα του δευτερολέπτου τη μπάλα έπειτα από την προβολή που επιχείρησε,  ενώ στο 45′ ο Παναθηναϊκός είχε τη σπουδαιότερη ευκαιρία του στο ματς μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο για να κάνει το 1-0, όμως το δυνατό σουτ του Λουντ από την περιοχή του πέναλτι εξουδετερώθηκε από τον Προτό με μεγάλη δυσκολία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο μεσοδιάστημα οι “πράσινοι” επιχειρήσουν διαρκώς να απειλήσουν μέσω στημένων φάσεων, ωστόσο οι κεφαλιές από Σιλά, Μολίνς και Μολέντο δεν έβρισκαν στόχο.

Παρά την καλή εικόνα που επέδειξε στο 1ο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε λίγο μουδιασμένα στην επανάληψη, με τον Ολυμπιακό να πιέζει για περίπου 7 αγωνιστικά λεπτά. Η εν λόγω υπεροχή των “ερυθρόλευκων” κορυφώθηκε με ένα φιλόδοξο σουτ του Πάρντο από απόσταση, με τη μπάλα να φεύγει άουτ στο 50ο λεπτό.

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα, οι “πράσινοι” ανάκτησαν τον έλεγχο του ματς και ξεκίνησαν να βγαίνουν ξανά με αξιώσεις στην κόντρα, δημιουργώντας ρήγματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Η υπεροχή του “Τριφυλλιού” τελικά απέδωσε καρπούς στο 57′, όταν οι παίκτες του Ουζουνίδη εκδήλωσαν μια υποδειγματική αντεπίθεση, με τον Μολίνς να περνά κάθετα στον Λουντ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά. Στη συνέχεια ο ίδιος γύρισε συρτά με δύναμη τη μπάλα παράλληλα με το τέρμα, με τον Προτό να ακουμπά την ακουμπά ασθενώς και να τη στέλνει στα πόδια του Βιγιαφάνιες, που δεν δυσκολεύθηκε να τη σπρώξει στα δίχτυα για το 1-0, μέσα σε κλίμα παροξυσμού στη Λεωφόρο.

Μετά το γκολ, οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν, με αποτέλεσμα η ομάδα του Λεμονή να βγει μπροστά για την ισοφάριση, απειλώντας κυρίως την εστία των “πράσινων” μέσω κόρνερ και στημένων φάσεων, δίχως αποτέλεσμα. Η κλασσικότερη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό σημειώθηκε στο 76′, με τον Ανσαριφάρντ να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά έπειτα από προσωπική ενέργεια, όμως το σουτ που επιχείρησε από κοντινή και πλάγια θέση εξουδετερώθηκε με υπερένταση από τον Βλαχοδήμο. Στο 78′ ο γκολκίπερ του “Τριφυλλιού” χρειάστηκε να επέμβει ξανά καθοριστικά, όταν αγκάλιασε με αυτοθυσία τη μπάλα έπειτα από πολλαπλές κόντρες εντός μικρής περιοχής, με παίκτες του Ολυμπιακού να καιροφυλαχτούν για να ισοφαρίσουν.

Λίγο αργότερα, ο Ουζουνίδης πέρασε στο ματς τον Κουτρουμπή για να διαφυλαχθεί το προβάδισμα των “πράσινων”, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να πιέζει και τον Βλαχδήμο να σώζει για μια ακόμη φορά τους γηπεδούχους, νικώντας τον Εμενίκε από το μισό μέτρο. Στο 92′ ο Μουνιέ επιχείρησε τη λόμπα βγαίνοντας σε τετ-α-τετ με τον Προτό αστοχώντας κι έτσι μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τον Παναθηναϊκό να σημειώνει μια πανάξια νίκη κόντρα στον “αιώνιο” αντίπαλό του.