«Πράσινη»… Αναγέννηση!

Δίχως να παίξει ποιοτικό ποδόσφαιρο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει τα… βασικά στο 2ο ημίχρονο στην Καρδίτσα, ανατρέποντας το εις βάρος του σκορ και νικώντας εν τέλει την Αναγέννηση με 2-1 για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος, εξασφαλίζοντας την πρόκριση.

-

⚽ Η ενδεκάδα

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης τοποθέτησε κάτω από τα δοκάρια τον Διούδη, ενώ την αμυντική τετράδα συνέθεσαν οι ΓιόχανσονΙνσούαΑυλωνίτης και Ευαγγέλου. Οι Δώνης και Σιλά κινήθηκαν στο χώρο του κέντρου, ενώ μπροστά τους βρέθηκαν οι ΜουνιέΚαμπέσας και Χατζηγιοβάνης. Μόνος του στην κορυφή της επίθεσης, ο Πίσπας.

⚽ Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο επιχείρησε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να επιβάλει τον ρυθμό του, ωστόσο, προσπαθούσε να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους επιχειρώντας βαθιές μπαλιές. Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του παιχνιδιού στα χέρια τους και ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ νωρίς. Συγκεκριμένα, στο 14′ η “πράσινη” άμυνα ολιγώρησε και ο Πλαβούκος από κοντά νίκησε τον Διούδη για να ανοίξει το σκορ.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έχοντας το μομέντουμ του αγώνα αύξησαν την πίεσή τους, με τους παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη να κλείνονται στα καρέ τους. Στο 22′ ο Παναθηναϊκός είχε μια πολύ καλή στιγμή για να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Χατζηγιοβάνη να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Γκέκα από κοντά. Δύο λεπτά αργότερα, Ο Ινσούα “χόρεψε” την άμυνα της Αναγέννησης, έβγαλε τη σέντρα, με τον Πίσπα να μην μπορεί για λίγα εκατοστά να βρει την μπάλα. Οι “πράσινοι” αν και ήταν κακοί έφτασαν κοντά στην ισοφάριση για ακόμη μια φορά πέντε λεπτά αργότερα. Ο Χατζηγιοβάνης έπιασε ένα ωραίο γυριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ωστόσο, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ήταν σε ετοιμότητα και παραχώρησε κόρνερ με μια εντυπωσιακή επέμβαση.

Όσο περνούσε ο χρόνος και το παιχνίδι πήγαινε προς το τέλος του πρώτου μέρους, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει άλλες φάσεις στα καρέ της Αναγέννησης, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς έκλεισε το πρώτο. Ο Παναθηναϊκός ασκούσε πίεση στους ποδοσφαιριστές της Αναγέννησης, κάτι που πέντε λεπτά αργότερα μετά τη σέντρα απέδωσε καρπούς. Για την ακρίβεια, ο Χατζηγιοβάνης με μια ωραία σέντρα βρήκε τον Μουνιέ, με τον Γάλλο να νικάει τον Γκέκα, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Αμέσως μετά το τέρμα που πέτυχαν οι “πράσινοι”, η Αναγέννηση θέλησε να αντιδράσει, με τους παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη να μην τους δίνουν χώρους στους γηπεδούχους.

Στο 61′ ο Μουνιέ πέτυχε ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς, το οποίο όμως δεν μέτρησε, καθώς ο σκόρερ της ισοφάρισης του Παναθηναϊκού είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ. Ο ρυθμός του αγώνα γινόταν όλο και πιο αργός όσο κυλούσε ο χρόνος, με το “Τριφύλλι”, ωστόσο, να έχει κάποιες ευκαιρίες να βγει μπροστά και να βάλει δύσκολα στην ομάδα της Καρδίτσας. Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού στο 66′ πέρασε στη θέση του νεαρού Πίσπα τον Γκιγέρμο Μολίνς, με σκοπό να φτάσει στην ανατροπή και να “κλειδώσει” την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι “πράσινοι” δεν σταμάτησαν να προσπαθούν να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο, η βροχή και κάκιστη κατάσταση του αγωνιστικού χώρου δεν ήταν σύμμαχοι τους.

Στα τελευταία λεπτά υπήρξαν πολλές μονομαχίες ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων και το παιχνίδι έγινε αρκετά σκληρό. Βέβαια, ο Παναθηναϊκός δεν σταμάτησε να παλεύει για την ανατροπή και στο τέλος επιβραβεύτηκε για αυτό. Στο 90′ ο Μολίνς που είχε περάσει στην επανάληψη στο παιχνίδι έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή της Αναγέννησης και σκόραρε για ακόμη ένα παιχνίδι, χαρίζοντας τη νίκη στον Παναθηναϊκό, που με αυτή τη νίκη “σφράγισε” την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, έστω με αγχωτικό τρόπο.