Αυλωνίτης για ντέρμπι: «Θα τους κερδίσουμε, αν…»

Ο Τάσος Αυλωνίτης μίλησε αποκλειστικά στο “Όλα Πράσινα” για το ντέρμπι του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο (28/10, 19:30, “Όλα Πράσινα”), αλλά και για τον τρόπο με τον οποίο το “Τριφύλλι” κατάφερε να πάρει τη νίκη στην Καρδίτσα κόντρα στην Αναγέννηση, κάνοντας την ανατροπή.

-

Αναλυτικά τα όσα είπε στο “Όλα Πράσινα”:

Για τη νίκη επί της Αναγέννησης Καρδίτσας και το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα: “Το σημαντικό σε αυτά τα παιχνίδια είναι να παίρνεις τη νίκη, όπως και αν έρθει. Ξέραμε ότι η κατάσταση του γηπέδου δεν ήταν καλή και γνωρίζαμε ότι σε τέτοιου είδους ματς με ομάδες Β’ Εθνικής δεν μπορείς να παίξεις καλό ποδόσφαιρο, όπως στην Α’ Εθνική. Έτσι είναι η Β’ Εθνική. Το σημαντικό, όμως, ήταν να πάρουμε τη νίκη. Δυστυχώς, δεχθήκαμε ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να έχουμε δεχθεί ιδιαίτερη και ουσιαστική πίεση. Μετά επρεπε να γυρίσουμε το παιχνίδι και τα καταφέραμε στο δεύτερο ημίχρονο.

Προσωπικά, παίζω μετά από αρκετό καιρό, διότι ήμουν για μεγάλο διάστημα εκτός. Ευτυχώς, πήγαν όλα καλά και για μένα προσωπικά, αλλά και για την ομάδα, διότι ο στόχος μας ήταν να περάσουμε από τώρα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Ήμασταν μια καινούργια ενδεκάδα, αυτή είναι η αλήθεια, με καινούργιους παίκτες, και έτσι δεν είχαμε την ανάλογη χημεία. Νομίζω, όμως, ότι προσπαθήσαμε να ανταποκριθούμε όλοι στις συνθήκες του παιχνιδιού”.

Για τη συνεργασία του με τον Στέφανο Ευαγγέλου: “Με τον Στέφανο είχα συνεργαστεί μόνο στην προπόνηση. Νομίζω ότι είχαμε καλή χημεία, αλλά νομίζω ότι ο καιρός θα μας βοηθήσει να αποκτήσουμε ακόμη περισσότερη, όχι μόνο οι κεντρικοί αμυντικοί μεταξύ τους, αλλά και με τα μπακ και τα αμυντικά χαφ. Αρχίζουμε να αφομοιώνουμε σιγά – σιγά αυτά που μας λέει ο προπονητής όσον αφορά την αμυντική τετράδα και προχωράμε”.

Για το τι ειπώθηκε στο ημίχρονο στην Καρδίτσα και αν ο Μαρίνος Ουζουνίδης ήταν σκληρός: “Η αλήθεια είναι αυτή. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε καθόλου καλή εικόνα και καθόλου καλή κυκλοφορία. Αν και βγάλαμε προς το τέλος δύο – τρεις φάσεις που θα μπορούσαν να είχαν γίνει γκολ, η εικόνα μας δεν ήταν αυτή που θα θέλαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο η βροχή μας βοήθησε, διότι παίχτηκε πιο στρωτό ποδόσφαιρο. Στο πρώτο ημίχρονο με τον αέρα και με το γήπεδο δεν μπορούσαμε να παίξουμε με τη μπάλα κάτω, αν και αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία, γιατί όλα αυτά ισχύουν και για τον αντίπαλο. Νομίζω, όμως, ότι βοηθηθήκαμε από αυτά που είπα και φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Αν δεν κάνω λάθος, δεν πάτησαν καν στην περιοχή μας.

Ο προπονητής μας είπε ότι πρέπει να τρέξουμε πιο πολύ, να πιέσουμε πιο πολύ, να κυκλοφορήσουμε περισσότερο τη μπάλα καλύτερα και να μην τη διώχνουμε συνεχώς, διότι ο αντίπαλος δεν είναι αυτός που πρέπει να πιέζει, αλλά εμείς πρέπει να είμαστε αυτοί που οφείλουμε να έχουμε περισσότερη ψυχραιμία. Δηλαδή, τα βασικά πράγματα που έπρεπε να κάνουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο τα κάναμε όσο το δυνατόν καλύτερα και νομίζω πως δικαιωθήκαμε”.

Για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και για το γεγονός ότι αντιμετωπίζει την πρώην ομάδα του: “Σίγουρα, είναι λίγο ιδιαίτερο το γεγονός αυτό, αλλά δεν το σκέφτομαι. Εγώ σκέφτομαι την ομάδα. Παίζουμε στην έδρα μας και πρέπει να κερδίσουμε, τόσο για εμάς, όσο και για τον κόσμο. Στην έδρα μας έχουμε δείξει ότι είμαστε δυνατοί και τα αποτελέσματά μας το δείχνουν αυτό. Νομίζω ότι εάν είμαστε αυτοί που πρέπει στην έδρα μας, θα τους κερδίσουμε.

Ο Ολυμπιακός σίγουρα έχει ένα βαρύ πρόγραμμα, που δεν τον βοηθάει με την Ευρώπη, και νομίζω ότι θα κριθεί από το δικό μας χέρι και… πόδι. Από εμάς κρίνεται, καθαρά”.