Αγνώριστος!

Σε τίποτα δεν θύμισε ο Παναθηναϊκός στην Τρίπολη την ομάδα που στη Λεωφόρο υπέταξε τον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα να ηττηθεί από τον Αστέρα στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” με σκορ 1-0 χάρη σε γκολ του Μουνάφο στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης της 10ης αγωνιστικής της Superleague.

-

Η ενδεκάδα

Ο Μρίνος Ουζουνίδης παρέταξε το «Τριφύλλι» με τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια και τους Χουλτ, Μολέντο, Κολοβέτσιο και Κουλιμπαλί στην αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον χώρο του κέντρου πήραν θέση οι Σιλά και Κουρμπέλης, με τον Χίλιεμαρκ να βρίσκεται πιο μπροστά, ενώ οι Λουντ και Βιγιαφάνιες θα τοποθετήθηκαν στα δύο άκρα, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα. Μόνος προωθημένος ήταν για ακόμη μια φορά ο Μολίνς.

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

Το παιχνίδι

Σε αντίθεση με ότι συνέβη στα προηγούμενα εκτός έδρας παιχνίδια, ο Παναθηναϊκός μπήκε εξ αρχής δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας από νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων και περιορίζοντας τον Αστέρα Τρίπολης σε παθητικό ρόλο. Παρόλα αυτά, μέχρι το 20′, οι “πράσινοι” απείλησαν ουσιαστικά την εστία του Αθανασιάδη μόνο στο 12′ έπειτα από κεφαλιά του Μολίνς, η οποία κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Με το “Τριφύλλι” να παρουσιάζει πρόβλημα στην τελική πάσα, οι Αρκάδες βρήκαν την ευκαιρία να αναστατώσουν για πρώτη φορά την περιοχή των φιλοξενούμενων στο 23′, όταν ο Καλτσάς ξεχύθηκε στην αντεπίθεση από τα δεξιά σουτάροντας, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βλαχοδήμου έπειτα από κόντρα στα πόδια του Κουρμπέλη. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Τριανταφυλλόπουλος έκανε την κεφαλιά, όπως αυτή πέρασε άουτ.

Στο 32′ ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να απαντήσει, δημιουργώντας την πιο κλασσική ευκαιρία στο ματς μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο. Συγκεκριμένα, ο Χίλιεμαρκ πραγματοποίησε μια εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά, χρησιμοποιώντας εξωτερικό φάλτσο με το δεξί, ο Μολίνς κατάφερε να βρει τη μπάλα εντός περιοχής, αλλά το εν κινήσει σουτ που επιχείρησε “έγλειψε” το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη.

Μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να παίρνουν την άγουσα προς τα αποδυτήρια όντας ισόπαλες με το σκορ στο 0-0.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ουζουνίδη δεν ήταν αυτοί που έπρεπε, τουλάχιστον μέχρι το 65′, με αποτέλεσμα ο Αστέρας Τρίπολης να δημιουργήσει αρκετά προβλήματα στην “πράσινη” άμυνα, ειδικά μετά την είσοδο του Γκοντό, που πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσης των γηπεδούχων. Ο εν λόγω φορ στο 65′ βρέθηκε ολομόναχος σε τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο, όμως το πλασέ του βρήκε στα πόδια του τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού και στη συνέχεια η μπάλα κόντραρε πάνω του με αποτέλεσμα να φύγει άουτ, σε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία για την ομάδα του Παντελιάδη.

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα, το “Τριφύλλι” ανάκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και με τις αλλαγές που πραγματοποίησε ο τεχνικός των “πράσινων” (μπήκαν οι Μουνιέ και Καμπέσας στις θέσεις των Βιγιαφάνιες και Χίλιεμαρκ) βγήκε ξανά μπροστά με αξιώσεις. Μάλιστα, στο 72ο λεπτό του αγώνα ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, όμως το σουτ που έκανε ο Λουντ στην κίνηση λίγο έξω από την μικρή περιοχή κατέληξε ακριβώς πάνω στον Αθανασιάδη, που έδιωξε ενστικτωδώς. Αξίζει να σημειωθεί ότι η μπάλα έφτασε στον Φινλανδό έπειτα από εξαιρετική κούρσα του Χουλτ από τα αριστερά, με τον Σουηδό να κάνει παράλληλα συρτή σέντρα.

Παρόλα αυτά, στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι “πράσινοι” εμφάνισαν για μια ακόμη φορά “νεκρά” διαστήματα, τα οποία εν τέλει τα πλήρωσαν με τον χειρότερο τρόπο στο 87ο λεπτό. Τότε, έπειτα από εκτέλεση στημένης φάσης από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι του Βλαχοδήμου, με τον Μουνάφο να πετάγεται στην πλάτη του Γιόχανσον και να κάνει το 1-0, υποχρεώνοντας το “Τριφύλλι” σε μια ακόμη εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα.