Με «σπασμένα» φρένα προς τα Play-Offs ο «Εξάστερος»!

Μια “στροφή” πριν το τέλος της Regular Season της Basket League, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε φρέσκος στα παρκέ μετά τους εορτασμούς του Πάσχα, καθώς επιβλήθηκε με σκορ 64-81 του Χολαργού εκτός έδρας.

-

Ένα ήρεμο απόγευμα στο Χολαργό πέρασαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι “πράσινοι” με κορυφαίους τους ΝτεΣόν Τόμας, Γιώργος Παπαγιάννης και Νικ Καλάθη δεν δυσκολεύθηκε κόντρα στην ομώνυμη ομάδα και συνέχισε τη νικηφόρο πορεία της προς τα Play-Offs της Basket League.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ήταν μπροστά καθ’ ολη τη διάρκεια του παιχνιδιού, παρουσίασε σταθερότητα στις διαφορές της από τον αντίπαλο και δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο από τους γηπεδούχους, που προσπάθησαν, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Χολαργός: Οκερεαφόρ, Χόκινς, Γιάνκοβιτς, Φιτζπάτρικ, Αγκμπελέσε
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 30-43, 46-60, 64-81

Εύκολο έργο φάνηκε πως θα έχει το “Τριφύλλι” στο ξεκίνημα του ματς κόντρα στους γηπεδούχους. Οι “πράσινοι” φλέρταραν στα πρώτα λεπτά του ματς με διψήφιες διαφορές και τελικά κατάφεραν να πετύχουν το στόχο τους μόλις στο 6′ (6-17) με τον Τόμας να ευστοχεί μέσα από την περιφέρεια. Πάντως, η ομάδα του Πιτίνο αν και έδειχνε ικανή να οδηγηθεί στην 2η περίοδο με προβάδισμα μεγαλύτερο των 10 πόντων, τελικά μια ολιγωρία στο τελευταίο λεπτό του 1ου δεκαλέπτου έδωσε τη δυνατότητα στον Χολαργό να μειώσει στο -9 (17-26).

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έδειξε ωριμότητα στο παιχνίδι του και δεν επέτρεψε στον Χολαργό να μειώσει τη διαφορά, με εξαίρεση το 24-30 του 14′, το οποίο όμως αποδείχθηκε μια απλή παρένθεση, καθώς οι “πράσινοι” διεύρυναν και πάλι το προβαδισμά τους ακόμη και σε διψήφια επίπεδα (24-35, 16′). Τελικά, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος δεν επανέλαβαν τα λάθη του 1ου δεκαλέπτου στο φινάλε του 1ου ημιχρόνου και με ορθολογικό μπάσκετ και σωστές επιλογές οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια όντας στο +13 από τον Χολαργό (30-43), με τον Τόμας να πρωταγωνιστεί (ο μοναδικός διψήφιος παίκτης του 1ου ημιχρόνου με 12 πόντους).

Το 3ο δεκάλεπτο ως εξέλιξη και ως εικόνα παιχνιδιού δεν είχε ιδιαίτερες διαφορές με όσα συνέβησαν προηγουμένως. Ο Παναθηναϊκός επιδεικνύοντας σταθερότητα στο πρώτο μισό της περιόδου ξέφυγε ακόμη και με +16 (38-54, 25′) κυρίως χάρη στους Τόμας, Παπαγιάννη και Λάνγκφορντ, όμως στη συνέχεια οι “πράσινοι” έμειναν χωρίς πόντο για περίπου 3 λεπτά, με αποτέλεσμα ο Χολαργός να επιστρέψει στο ματς και να μειώσει σε 46-54 στο 28′. Τελικά, η συγκέντρωση επέστρεψε στο “πράσινο” στρατόπεδο στο τελευταίο δίλεπτο της 3ης περιόδου και ο “Εξάστερος” ολοκλήρωσε στο +14 (46-60).

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο Παναθηναϊκός, καθώς ο Μήτογλου σημείωσε έμμεσο τρίποντο (46-64, 31′), ενώ λίγο αργότερα με τη βοήθεια του Λοτζέσκι που πέτυχε τρίποντο έστειλε το “Τριφύλλι” στο +17 (51-68, 32′) με εύστοχη προσπάθεια 2 πόντων. Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα έγινε εμφανές με τον πλέον σαφή τρόπο ότι για την ομάδα του Χολαργού δεν υπήρχε γυρισμός, μιας και η διαφορά στο σκορ ήταν πολύ μεγάλη για να καλυφθεί μέσα σε 8 λεπτά κόντρα σε ένα αρκετά ποιοτικότερο σύνολο, όπως είναι αυτό του Παναθηναϊκού. Έτσι, οι “πράσινοι” πήραν τη νίκη απέναντι στους γηπεδούχους με σκορ 64-81 και έδειξαν πως βρίσκονται σε καλή κατάσταση μετά τη διακοπή των αγωνιστικών υποχρεώσεων λόγω Πάσχα.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: ΝτεΣόν Τόμας