Η κριτική των “πράσινων” με ΠΑΟΚ! (poll)

Ο Παναθναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με σκορ 89-74 για τη 2η αγωνιστική της Basket League και ο Μαρίνος Πρίντεζης σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη της αναμέτρησης.

-

Ο Ντένμον των… φιλικών, ο δημιουργικός Καλάθης και η τρίτη… και φαρμακερή.

Ηταν πιο ζωηρός σε σχέση με την Βαρκελώνη, αλλά ως εκεί. Το πάλεψε περισσότερο, πίεσε τους αντιπάλους, αλλά τίποτα παραπάνω. Σίγουρα στο μέλλον θα εμφανιστεί ο παλιός καλός Κρις. Σημείωσε 4 πόντους με 1/6 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκλεψε 2 φορές την μπάλα σε 17 λεπτά.

Βαθμολογία: 4.5 /10

Ο Αμερικανός έπαιξε ως 2άρι και ως 3άρι φυσικά, αλλά έδειξε να μην είναι στην… μέρα του. Ως εκ τούτου στο ροτέισον του Τσάβι Πασκουάλ δεν πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής. Σημείωσε 5 πόντους με 2/4 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε 1 ριμπάουντ σε 12 λεπτά.

Βαθμολογία: 4/10

Επαιξε μαζί με Καλάθη, αλλά και με Ντένμον. Βοήθησε στο τρανζίσιον της ομάδας και στο αμυντικό κομμάτι, όντας αρκετά συνεπής σε αυτό τον τομέα. Δεν ήταν τόσο εύστοχος όσο στην Βαρκελώνη, αλλά προσέφερε το κατιτίς του. Σημείωσε 5 πόντους με 1/6 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκανε 1 λάθος και μοίρασε 3 ασίστ σε 18 λεπτά.

Βαθμολογία: 6.5/10

Ο Αμερικανός γκαρντ άρχιζε να ανεβάζει αισθητά την απόδοσή του στην τρίτη και καθοριστική περίοδο. Ειδικά στο επιθετικό κομμάτι με τα μακρινά του σουτ, αλλά και με τον ρυθμό που έδωσε. Εν ολίγοις θύμισε τον Ντένμον των φιλικών και ήταν από τους πρωταγωνιστές. Σημείωσε 17 πόντους με 6/12 σουτ εντός παιδιάς, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 2 κλεψίματα σε 25 λεπτά.

Βαθμολογία: 9/10

Ο Αμερικανός ψηλός είχε προβλήματα με τα ριμπάουντ, καθώς οι παίκτες του ΠΑΟΚ «πλήγωσαν» την πράσινη φροντ λάιν με ανανεώσεις κατοχών. Ηταν φιλότιμος, αλλά ως εκεί. Σημείωσε 5 πόντους με 2/4 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 15 λεπτά.

Βαθμολογία: 6/10

Στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκε ελάχιστα και είχε προβλήματα με τους ψηλούς του ΠΑΟΚ, αλλά στην συνέχεια φόρτσαρε. Βοήθησε στο λόου ποστ και συνέβαλλε στην βελτίωση των ριμπάουντ. Σημείωσε 11 πόντους με 3/6 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 15 λεπτά.

Βαθμολογία: 8/10

Ο Αμερικανός έπαιξε ως 2άρι στην αρχή και έδωσε πνοή στην ομάδα που αναζητούσε τα… πατήματά της στο παρκέ. Στην τρίτη περίοδο που καθόρισε το παιχνίδι έβαλε την… σφραγίδα του δίνοντας λύσεις από την αδύνατη πλευρά. Σημείωσε 14 πόντους με 5/7 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ σε 21 λεπτά.

Βαθμολογία: 8.5/10

Ο Αμερικανός φόργουορντ δεν έχει ακόμα δείξει τον καλό του εαυτό. Απέχει ακόμα από τον Κένι που γνωρίζουμε. Σημείωσε 3 πόντους με ½ τρίποντα και μάζεψε 1 ριμπάουντ σε 11 λεπτά.

Βαθμολογία: 4/10

Ο διεθνής ψηλός των νταμπλούχων Ελλάδας δεν είχε ιδιαίτερο χρόνο συμμετοχής στο παιχνίδι. Αγωνίστηκε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ήταν φιλότιμος, αλλά θέλει δουλειά ώστε να βοηθήσει στην άμυνα. Σημείωσε 2 πόντους με 1/1 δίποντο και μάζεψε 3 ριμπάουντ σε 9 λεπτά.

Βαθμολογία: 5/10

Ο 28χρονος «απολαυστικός» γκαρντ έδωσε πολλές λύσεις στο πρώτο ημίχρονο στον τομέα της δημιουργίας και της άμυνας απέναντι στους γκαρντ του ΠΑΟΚ. Εντάξει, είχε αστοχία στις βολές, αλλά έβγαλε ενέργεια την στιγμή που ο Παναθηναϊκός ήταν ακόμα στατικός στην επίθεση. Σημείωσε 11 πόντους με 4/11 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 12 ασίστ (8 στο ημίχρονο) σε 26 λεπτά.

Ο διεθνής φόργουορντ έκανε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα. Είτε στους γκαρντ, είτε στους ψηλούς του ΠΑΟΚ. Εβγαλε μπόλικη ενέργεια στο παιχνίδι, βοήθησε με τα σκριν του και προσέφερε και θέαμα. Τόνωσε την αθλητικότητα της ομάδας. Σημείωσε 6 πόντους με ¾ σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 1 ριμπάουντ σε 17 λεπτά.

Βαθμολογία: 7.5/10

Εκανε αισθητή την παρουσία του στην τρίτη περίοδο. Αγωνίστηκε ως 4άρι και “μπουμπούνισε” και δύο τρίποντα. Σημείωσε 6 πόντους με 2/3 τρίποντα, μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 13 λεπτά.