Η κριτική των «πράσινων» με Μπάμπεργκ! (poll)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπάμπεργκ με σκορ 93-83 για τη 2η αγωνιστική της Euroleague και ο Μαρίνος Πρίντεζης σχολιάζει την απόδοση των «πράσινων», ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του «Τριφυλλιού».

-

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

Ο απολαυστικός Νικ, ο Κρις που έστειλε μήνυμα και ο Λούκας που δήλωσε παρών!

Στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να δώσει λύσεις, αλλά στην συνέχεια ήταν μεταμορφωμένος. Ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν σημείωσε τους 11 από τους 15 που είχε στο παιχνίδι. Ετσι πήρε τα… πάνω του και θύμισε τον Κρις της περσινής περιόδου. Σημείωσε 15 πόντους με 4/9 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε 10 ριμπάουντ (νταμπλ-νταμπλ). Επίσης, μοίρασε 2 ασίστ και έκλεψε 2 φορές την μπάλα σε 27 λεπτά.

Βαθμολογία: 9/10

Στο πρώτο μισό έδωσε 1-2 λύσεις, αλλά γενικότερα κινήθηκε σε… ρηχά νερά. Δηλαδή, όχι από αυτά που μας είχε συνηθίσει. Πάντως το κορμί του το έβαλε στην άμυνα. Σημείωσε 8 πόντους με 2/3 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε 2 ριμπάουντ σε 19 λεπτά.

Βαθμολογία: 6/10

Επαιξε μαζί με Ντένμον, αλλά παρέα με τον Λεκαβίτσιους ήταν εξαιρετικός. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο διεθνής γκαρντ έδωσε λύσεις στο ένας εναντίον ενός και δημιούργησε καταστάσεις στο τρανζίσιον. Σημείωσε 8 πόντους με ½ δίποντα και κέρδισε 5 φάουλ σε 18 λεπτά.

Βαθμολογία: 7/10

Ηταν πιο δραστήριος. Σαφώς είχε την… αύρα από την εμφάνιση που έκανε κόντρα στον ΠΑΟΚ. Βέβαια ήταν άστοχος και δεν μπόρεσε να φανεί ιδιαίτερα. Σημείωσε 3 πόντους με 1/5 σουτ εντός παιδιάς ενώ μοίρασε 2 ασίστ σε 19 λεπτά.

Βαθμολογία: 4/10

Ο Αμερικανός ψηλός αγωνίστηκε για πρώτη φορά και ως 4άρι στο παιχνίδι, έχοντας δίπλα του τον Ογκαστ. Αμφότεροι έβγαλαν ενέργεια και βοήθησαν την ομάδα ώστε να ξεκολλήσει. Φυσικά στην συνέχεια αγωνίστηκε και ως σέντερ. Σημείωσε 11 πόντους με 4/7 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε 4 ριμπάουντ σε 23 λεπτά.

Μέρα με την μέρα δίνει απαντήσεις. Ηταν δραστήριος, τροφοδοτήθηκε καλά στο ποστ και δεν λάθεψε. Ο «Εγγλέζος» σημείωσε 11 πόντους με ¾ δίποντα και έκανε 1 λάθος σε 14 λεπτά. Αυτός ο Ιαν σκόρπισε χαμόγελα.

Βαθμολογία: 8/10

Προσπάθησε να δώσει λύσεις χωρίς την μπάλα και να συμβάλλει στον ρυθμό, αλλά δεν του βγήκε. Δεν ήταν η… βραδιά του. Ηταν άποντος με 0/2 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε 1 ριμπάουντ σε 21 λεπτά.

Βαθμολογία: 3/10

Αγωνίστηκε ελάχιστα (μόλις 5 λεπτά και αυτά στο πρώτο ημίχρονο) και δεν έκανε αισθητή την παρουσία του.

Βαθμολογία: /10

Στο πρώτο ημίχρονο έδειξε τις ικανότητές του σε δύο φάσεις. Αρχικά έπαιξε το πλάγιο πικ εν ρολ με τον Λεκαβίτσιους και το μετουσίωσε σε κάρφωμα και στην συνέχεια ντρίμπλαρε υποδειγματικά τον ψηλό και στο ένας εναντίον ενός έβαλε ένα εντυπωσιακό λέι απ. Μπορεί και καλύτερα. Σημείωσε 4 πόντους με 2/2 δίποντα και μάζεψε 2 ριμπάουντ σε 10 λεπτά.

Τελικά ξέρει να σουτάρει; Ξέρει να… σκοράρει; Ας μας απαντήσει καλύτερα ο ίδιος! Ηταν απολαυστικός! Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν τρομερός. Μια ομάδα μόνος του. Εκανε… πλάκα τους κοντούς και τους ψηλούς της Μπάμπεργκ. Ηταν η σταθερά των «πρασίνων». Ο Νικ σημείωσε 23 πόντους με 9/12 σουτ εντός παιδιάς και μοίρασε 6 ασίστ.

Βαθμολογία: 9.5/10

Ο Λιθουανός πλέι μέικερ σκόρπισε χαμόγελα με την παρουσία του. Στον κόσμο, στον Τσάβι και στον… Καλάθη. Βοήθησε στην οργάνωση, στην άμυνα και πήρε και πρωτοβουλίες. Ηταν πολύ καλός και έστειλε μήνυμα ότι μπορεί και καλύτερα. Σημείωσε 10 πόντους με 4/5 σουτ εντός παιδιάς και μοίρασε 3 ασίστ σε 15 λεπτά.