Τον Παππά θα τον σέβεστε!

Έπειτα από ένα παιχνίδια με μεγάλη ένταση στο παρκέ για γερά νεύρα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Φενέρμπαχτσε για την 4η αγωνιστική της Euroleague με σκορ 70-68, χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Νίκου Παππά, ο οποίος γνώρισε την απόλυτη αποθέωση στο ΟΑΚΑ.

-

? Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Ντένμον, Ρίβερς, Γκιστ και Σίνγκλετον
Φενέρμπαχτσε: Ουαναμέικερ, Μαχμούτογλου, Γκούντουριτς, Μέλι και Βέσελι

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-44, 53-55, 70-68

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

? Το παιχνίδι

Νωθρά ξεκίνησε ένα ακόμη παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, με τον Νάναλι να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία των γηπεδούχων και “τρέχει” ένα προσωπικό 5-0 (τρίποντο και δίποντο) στο πρώτο λεπτό του αγώνα. Ωστόσο, η ομάδα του Πασκουάλ “ξύπνησε” στη συνέχεια και με 7 προσωπικούς πόντους του Καλάθη, αλλά και lay up του Γκιστ, επέστρεψε για το 9-10 στο 5′. Λίγο αργότερα, η Φενέρμπαχτσε θέλησε να πατήσει για μια ακόμη φορά “γκάζι” (11-15, 6′), όμως τελικά οι “πράσινοι” κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της, έπειτα από γκολ – φάουλ του Ρίβερς (14-15, 7′). Για πρώτη φορά μετά το… 0-0 στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με εύστοχο τρίποντο του Ντένμον (17-17, 8′), ενώ στο 9′ ο Ρίβερς με δίποντο στο… όριο το τριπόντου έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους (19-17, 9′). Ωστόσο, το σκηνικό ανατράπηκε αμέσως, με τη Φενέρ να ολοκληρώνει το 1ο δεκάλεπτο προπορευόμενη με 19-21.

Με ένα επιμέρους σερί 4-0 ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους, με τον Παναθηναϊκό να απαντά δια χειρός Λοτζέσκι από την περιφέρεια (22-25, 13′), όμως η συνέχεια δεν ήταν οι καλύτεροι για τους “πράσινους”. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έφτασε στο +8 με γκολ – φάουλ του Βέσελι, αλλά και δίποντο του Ουαναμέικερ, με αποτέλεσμα ο Πασκουάλ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ, ώστε να διορθώσει την αμυντική και επιθετική αρρυθμία που εμφάνιζε το “Τριφύλλι”. Στη συνέχεια, ήταν η σειρά του “Ζοτς” να καλέσει τάιμ άουτ, καθώς είδε τους Λεκαβίτσιους και Γκάμπριελ να ευστοχούν αμφότεροι από τα 6.75 μ. (30-34, 16′), ενώ ο Παππάς με ωραίο lay up στην επανέναρξη του ματς μείωσε στο -2 (32-34, 17′). Ωστόσο, τη στιγμή που οι “πράσινοι” έδειχναν να παίρνουν με το μέρος τους το momentum, δύο πολύ άστοχες προσπάθειες του Γκάμπριελ και αντιθέτως δύο εύστοχες από πλευράς Ντατόμε από την περιφέρεια έδωσαν ξανά “αέρα” 8 πόντων στη Φενέρ (34-42, 19′), με τον Πασκουάλ να αποσύρει τον Αμερικανό από το παρκέ. Μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να αποσυρθούν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-44 υπέρ της Φενέρμπαχτσε.

? Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Πολύ σύντομα στο -5 κατάφερε να μειώσει ο Παναθηναϊκός με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου (41-46, 23′) με πρωταγωνιστή τον Σίνγκλετον, με την εν λόγω διαφορά να διατηρείται μέχρι και το 25′ (43-48, 25′), καθώς λίγο αργότερα ο Καλάθης με γκολ – φάουλ ψαλίδισε ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο -4 (46-50, 26′), ενώ ο ίδιος παίκτης με 2/2 βολές μείωσε ακόμη περισσότερο για τους “πράσινους” (48-50, 26′). Με διαδοχικές αποτελεσματικές άμυνες, οι γηπεδούχοι έδειχναν ικανοί να κάνουν την ανατροπή, φτάνοντας δια χειρός Παππά στο 51-52 στο 28′, προκαλώντας ενθουσιασμό στον κόσμο που βρισκόταν στο ΟΑΚΑ, ο οποίος προσπαθούσε ολοένα και περισσότερο με τη φωνή του να δώσει ώθηση στους παίκτες του Πασκουάλ. Παρότι οι Τούρκοι μπόρεσαν να αυξήσουν εκ νέου το προβάδισμά τους, η “τάπα” του Σίνγκλετον στην εκπνοή του 3ου δεκαλέπτου στον Σλούκας δεν επέτρεψε στο σύνολο του Ομπράντοβιτς να να ξεφύγει, με τον Παναθηναϊκό πλέον να έχει μειώσει σε 53-55, έχοντας επανέλθει δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης.

Το 4ο δεκάλεπτο αποδείχθηκε για.. γερά νεύρα, μιας και ο “Εξάστερος” δεν έδειχνε διατεθειμένος να τα παρατήσει, ενώ από την άλλη η Φενέρμπαχτσε φαινόταν να μη βρίσκει λύσεις στην επίθεση με την ίδια ευκολία που το έκανε στο 1ο ημίχρονο, καθώς η είσοδος του Αντετοκούμπο στο παρκέ άλλαξε τις ισορροπίες στην άμυνα. Με το ματς να είναι πλέον σαφέστατα πιο κλειστό, η διαφορά των 2 πόντων μεταξύ των δύο ομάδων διατηρήθηκε μέχρι και το 35′ (59-61, 35′), με τον Αντετοκούνμπο να σημειώνει καθοριστικό δύσκολο δίποντο για το 61-62 στο 36′. Λίγο αργότερα, όταν η μπάλα… “έκαιγε”, ο Παππάς με 6 διαδοχικούς πόντους (τρίποντο και γκολ – φάουλ) έδωσε το προβάδισμα στους “πράσινους” (67-66, 39′), ενώ το φινάλε του ματς έμελλε να φέρει φαρδιά… πλατιά την υπογραφή του. Με το σκορ στο 67-68 υπέρ της Φενέρ και το χρονόμετρο να πλησιάζει στο μηδέν, ο Έλληνας γκαρντ με buzzer beater τρίποντο “τέλειωσε” τους φιλοξενούμενους μέσα σε αποθέωση, χαρίζοντας τη νίκη στο “Τριφύλλι” με σκορ 70-68.

? Τα στατιστικά του παιχνιδιού

? “Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νίκος Παππάς

Τι να πει κανείς για τον Έλληνα γκαρντ, έκανε τα πάντα στο παρκέ, σημείωσε 24 πόντους, πήρε την ομάδα στις πλάτες του στο τέλος του αγώνα και δικαιώθηκε απόλυτα με το buzzer beater τρίποντο που πέτυχε στην εκπνοή, χαρίζοντας τη νίκη στον Παναθηναϊκό. Πολυτιμότερος, με τη λέξη να είναι… λίγη για να περιγράψει τη συνεισφορά του στο αποψινό αποτέλεσμα.