Αποκλεισμός… ντροπή στο ΟΑΚΑ!

Τον αποκλεισμό στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, καθώς ηττήθηκε από την ΑΕΚ με σκορ 73-69, δείχνοντας ότι υποφέρει από ορισμένες σοβαρές παθογένειες, που δεν λέει να ξεπεράσει με τίποτα. Κατώτεροι των περιστάσεων οι “πράσινοι”.

-

? Οι αρχικές πεντάδες

ΑΕΚ: Μαυροειδής, Ντελρόι, Λαρεντζάκης, Χάρις και Γκριν
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Ντένμον, Βουγιούκας, Γκιστ και Λοτζέσκι

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-28, 42-44, 73-69

? Το παιχνίδι

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, με την ΑΕΚ να φαίνεται νευρική στην επίθεση, επιμένοντας στα πρώτα λεπτά του αγώνα να σουτάρει από την περιφέρεια χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι, οι “πράσινοι” δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να φτάσουν σύντομα στο 2-7 υπέρ τους στο 5′, με τους Λοτζέσκι και Βουγιούκα να αποτελούν τις πιο ζωηρές μονάδες του “Τριφυλλιού”. Παρόλα αυτά, από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να αντεπιτεθούν και να επιστρέψουν δυναμικά στο ματς, καθώς με ένα επιμέρους 5-0 ισοφάρισαν (7-7, 7′), ενώ λίγο αργότερα απέκτησαν για πρώτη φορά τα σκήπτρα στο σκορ (12-11, 9′) με τρίποντο του Σάκοτα. Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, η ομάδα του Πασκουάλ ανέτρεψε την κατάσταση κι “έκλεισε” ενόψει 2ου δεκαλέπτου όντας μπροστά με 17-18.

Με το “καλημέρα” στο 2ο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ χάρη σε δίποντο του Μπάρλοου (19-18, 11′), ενώ οι δύο ομάδες εμφανίζονταν απελπιστικά άστοχες. Χαρακτηριστικό της κατάστασης αποτελεί το γεγονός πως μέχρι και 15′ το επιμέρους σκορ ήταν 3-2 υπέρ των “κιτρινόμαυρων”, με τις 2/2 βολές του Μαυροειδή να δίνουν τέλος στην “ανομβρία” (23-21, 16′). Η διαφορά της ΑΕΚ έφτασε ακόμη και το +4 έπειτα από καλάθι του Σάκοτα, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το εν λόγω προβάδισμα μέχρι και το τέλος του 1ου ημιχρόνου (32-28), καθώς ο Παναθηναϊκός εμφανιζόταν πολύ κακός επιθετικά, δίχως να βρίσκει καμία απολύτως λύση στην ασφυκτική άμυνα που έπαιζαν οι “κιτρινόμαυροι”.

? Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Η μεγάλη αστοχία των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στο 3ο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να παρουσιάζεται ελαφρώς βελτιωμένος αμυντικά και επιθετικά, ανακτώντας έτσι το προβάδισμα στο σκορ, χάρη στους Σίνγκλετον και Ρίβερς (34-36, 25′). Ωστόσο, η ΑΕΚ μετά το τάιμ άουτ του Μανωλόπουλου συνέχισε να δείχνει σημάδια ζωής, καθώς με τρίποντο του Τζέιμς πήρε ξανά “κεφάλι” (37-36, 26′). Οι “κιτρινόμαυροι” όμως δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν την εν λόγω κατάσταση, καθώς οι “πράσινοι” έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 5-0, με τον Ντένμον να πετυχαίνει τρίποντο και να πραγματοποιεί δύο μπλοκ στην ίδια φάση (37-41, 28′). Έτσι, το “Τριφύλλι” ολοκλήρωσε την 3η περίοδο έχοντας ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, παίρνοντας ισχνό προβάδισμα (42-44), με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Σε αντίθεση με ότι συνέβη στα 30 προηγούμενα λεπτά της αναμέτρησης, το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με πολύ γρήγορο ρυθμό και τους Παναθηναϊκό και ΑΕΚ να ευστοχούν σύντομα σε αρκετές προσπάθειες, με αποτέλεσμα στο 32′ οι “πράσινοι” να βρίσκονται μπροστά με 48-49, προτού ο Λαρεντζάκης δώσει ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (50-49, 32′). Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν διαρκείς (τρίποντο Λοτζέσκι για το 50-52 και τρίποντο του Χάρις για το 55-54), με την κατάσταση να διατηρείται μέχρι και τα τελευταία λεπτά της κρίσιμης περιόδου (59-59, 37′). Το τρίποντο του Καλάθη έδωσε σημαντική ανάσα στον “Εξάστερο” (59-62, 37′), αλλά πολύ γρήγορα οι γηπεδούχοι με τον “καυτό” Χάρις επέστρεψαν (62-62, 38′) και εν τέλει με δύσκολο δίποντο του Τζέιμς έφτασαν στο +2 (64-62, 38′). Με το ματς να μπαίνει στο τελευταίο του λεπτό, η ΑΕΚ άνοιξε την ψαλίδα στο σκορ στο +4 με δίποντο του Ελόνου (66-62, 39′), δημιουργώντας σοβαρά προβλήματα στο “Τριφύλλι” και αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ, τη στιγμή που ο αποκλεισμός βρισκόταν προ των πυλών. Η μια εύστοχη βολή του Καλάθη στα 44″ του αγώνα έκανε το 63-66, με το ματς να πηγαίνει πλέον ξεκάθαρα στις βολές, καθώς ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ έπρεπε να παίξουν με τα δευτερόλεπτα, για τους δικούς της λόγους η κάθε ομάδα. Το τρίποντο του Ρίβερς στα 14″ έστειλε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (69-68, 39′), ωστόσο οι 2/2 βολές του Γκριν διαμόρφωσαν το 71-68, ενώ απέμεναν 12″ στο ρολόι. Δυστυχώς, για το “Τριφύλλι”, μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με αποτέλεσμα η ομάδα του Πασκουάλ να αποχαιρετήσει τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος, όντας ηττημένη από την ΑΕΚ με σκορ 73-69.

? Τα στατιστικά του αγώνα

? “Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Ίαν Βουγιούκας

Η καλύτερη εμφάνιση του Έλληνα σέντερ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού τη φετινή σεζόν. Ο Ίαν Βουγιούκας κατάφερε να φθείρει τους ψηλούς της ΑΕΚ, φορτώνοντάς τους με πολλά φάουλ, ενώ ήταν κυρίαρχος στα ριμπάουντ.