Όταν ο Τζιμπρίλ… γλέντησε τον Ολυμπιακό! (vid)

-

Σαν σήμερα πριν από 11 χρόνια, στις 30 Οκτωβρίου του 2010, ο Τζιμπρίλ Σισέ «κάρφωνε» εις διπλούν τον Ολυμπιακό και χάριζε τη νίκη στον Παναθηναϊκό με σκορ 2-1 στο «αιώνιο» ντέρμπι του ΟΑΚΑ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν προηγηθεί στο 37ο λεπτό χάρη σε γκολ του Κέβιν Μιραλάς, με τους «πράσινους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το εις βάρος του 0-1. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου όμως, οι Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος και Τζιμπρίλ Σισέ κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση, καθώς στο 57ο λεπτό ο πρώτος σέρβιρε το γκολ στον Γάλλο, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, πάλι ο Χριστοδουλόπουλος έβγαλε μόνο του τον Σισέ στην αντίπαλη περιοχή, με τον Αβράαμ Παπαδόπουλο να τον «γκρεμίζει» και τον ρέφερι της αναμέτρησης να υποδεικνύει την άσπρη βούλα και παράλληλα να αποβάλει τον αμυντικό του Ολυμπιακού. Ο Σισέ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έκανε το 2-1 για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πήρε τελικά το μεγάλο ντέρμπι, καθώς τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός (Νιόπλιας): Τζόρβας, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης (46′ Μαρίνος), Πλεσί (66′ Σιμάο), Γκοβού (46′ Λουίς Γκαρσία), Χριστοδουλόπουλος, Σισέ

Ολυμπιακός (Βαλβέρδε): Πάρντο, Μέλμπεργκ, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Ραούλ Μπράβο, Ντουντού, Ιμπαγάσα, Φουστέρ  (82′ Ζαϊρί), Φετφατζίδης (64′ Μοδεστό), Ριέρα, Μιραλάς (76′ Μήτρογλου)